Opublikowano

Kreatyna i białko – dlaczego są tak ważne dla sportowców?

białko w proszku dla sportowców

Kreatyna oraz białko – to suplementy szeroko stosowane przez sportowców i inne osoby, które trenują, by poprawić swoją sylwetkę. Czemu zawdzięczają swoją popularność i co sprawia, że są tak chętnie włączane do treningów.

Korzystny wpływ kreatyny

Dzięki stosowaniu kreatyny (zresztą naturalnie obecnej w organizmie człowieka oraz powstającej w wyniku stosowania wysokoproteinowych pokarmów) możemy znacząco zwiększyć wydajność naszego treningu, szczególnie przy krótkotwałych, intensywnych sesjach. Ponadto dzięki niej zredukujemy tkankę tłuszczową. Kreatyna przyczynia się do zwiększenia masy mięśniowej sportowców, zwiększając ich siłę. Jest bezpieczna dla organizmu o czym zaświadcza wiele lat stosowania i badania. Ma również pozytywny wpływ przy różnego rodzaju schorzeniach i wpływa na całościową poprawę funkcjonowania człowieka.

Dlaczego sportowcy biorą białko?

Odżywki białkowe cieszą się dużą popularnością wśród sportowców. Dzięki nim i treningowi można doprowadzić do zwiększenia masy mięśniowej oraz jej utrzymania. Pozytywnie wpływają również na stan kości. Są stosowane jako wsparcie różnego rodzajów treningów: wytrzymałościowych, siłowych czy wydolnościowych. Sportowcy i osoby, które intensywnie trenują mają zwiększone zapotrzebowanie na białko w porównaniu ze “zwykłymi śmiertelnikami”, ponieważ w trakcie treningu utrata białka jest wyższa niż przy codziennym funkcjonowaniu. Dlatego tak ważne jest, aby je suplementować oraz po ciężkim treningu uzupełnić jego niedobory.

Na to, w jakim stopniu sportowcy powinni uzupełniać białko, wpływa wiele czynników: ogólny stan zdrowia, intensywność treningów, wiek, płeć czy stosowana dieta. Poza suplementacją białko warto przyjmować w pokarmach. Znajduje się w wysokiej jakości mięsie, jajach, rybach, jogurtach, twarogu.