Opublikowano

Jakie rodzaje odżywek białkowych istnieją na rynku i którą z nich wybrać?

shakery proteinowei i miarka w proszku

Osoby uprawiające sporty, a w szczególności sporty siłowe bardzo często sięgają po odpowiednio dopasowane do ich potrzeb odżywki białkowe. Wynika to z właściwości białka, które stanowi jeden z podstawowych budulców mięśni. W związku z tym osoby, którym zależy na zwiększeniu swojej masy mięśniowej, powinny zadbać o dostarczenie tego składnika do organizmu w odpowiedniej ilości.

W jakiej formie występują białka serwatkowe?

Białko serwatkowe wstępuje w trzech formach, jako: koncentrat, izolat oraz hydrolizat. Pierwszy z wymienionych typów powstaje w procesie mikro-filtracji, dzięki czemu pozbawiany jest znacznej części tłuszczy, laktozy i zanieczyszczeń. Zawiera od 35 do 80% białka. Koncentrat białek serwatkowych jest zdecydowanie najczęściej wybieraną formą odżywek, co wynika między innymi z możliwości wyboru smaku takiego produktu, dobrej ceny i rozpuszczalności.

Izolat natomiast pozyskuje się poprzez filtrację w przepływie krzyżowym przez membrany. Co ważne, ma wyższą przyswajalność i większą zawartość białka w suchej masie niż koncentrat. Do jego atutów należy też szybkie wchłanianie. Izolat białek serwatkowych jest dobrym wyborem w przypadku osób mających problemy z tolerancją laktozy. Hydrolizat z kolei stanowi wyniki hydrolizy enzymatycznej izolatu bądź koncentratu. Wybierając go, można liczyć na bardzo szybkie, bezproblemowe przyswojenie białka przez organizm.

Czy istnieją odżywki białkowe pochodzenia roślinnego?

Odżywki białkowe dla sportowców oraz wszystkich innych osób, które wymagają suplementacji białka, są dostępne przede wszystkim jako odżywki białkowe wołowe oraz jako białko kazeinowe. Coraz popularniejsze jednak stają się odżywki białkowe pochodzenia roślinnego – odpowiednie dla osób niespożywających mięsa i wszelkich innych produktów odzwierzęcych.