Opublikowano

Jak czytać etykiety na suplementach diety?

kobieta trzyma w dłoniach preparat

Suplementy diety, choć są uzupełnieniem dobrze zbilansowanego jadłospisu dostosowanego do przemiany materii, stylu życia, aktywności fizycznej danego pacjenta, są niezwykle istotne dla zdrowia. Pozwalają uzupełnić niedobory witamin, mikroelementów, przyspieszają osiąganie niektórych celów dietetycznych. Ważne, by stosować je zgodnie ze wskazaniami na opakowaniu. Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania etykiety suplementu?

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to środki spożywcze, które mają uzupełnić standardową dietę w witaminy, minerały, czy też inne substancje odżywcze, których może brakować w danym organizmie. Produkowane są w postaci tabletek, kapsułek, proszku, jak również płynu. Spożywane są nie tylko z powodu niedoborów, ale także chęci poprawy własnych wyników, kondycji fizycznej i psychicznej swojego ciała. Ważną zasadą jest pamiętanie, że powinny one być uzupełnieniem diety, a nie zastępować poszczególne posiłki, gruby odżywcze. Żeby tak było, należy czytać etykiety na opakowaniach.

Jakie informacje powinny być zawarte na etykiecie suplementu?

Etykiety suplementów diety muszą być przedstawione w ściśle określony sposób. W świetle obowiązującego prawa powinny wyraźnie informować, że dany preparat jest „suplementem” i musi zawierać kategorię substancji odżywczych lub substancji charakteryzujących produkt, lub wskazywać charakter tych substancji, porcję produktu zalecana do spożycia w ciągu dnia. Musi określać ostrzeżenie o nieprzekraczaniu zalecanej porcji do spożycia, oraz o tym, że nie mogą stanowić zamiennika diety oraz jak je przechowywać.

Wybierając zatem suplement, punktem wyjścia powinno być poznanie etykiety produktu, skład powinien być dopasowany do potrzeb klienta. Warto pamiętać, że nie wystarczy spojrzeć na kcal, trzeba dokładnie odczytać dane wartości makroskładników, jak wiadomo bowiem białko białku nierówne, węglowodany węglowodanom nierówne itd. dlatego ważne jest poznać skład produktu. Na początku listy zawsze jest w składzie ta substancja, której jest najwięcej procentowo w preparacie.