SUPLEMENTY – inaczej niż dawniej

Jeszcze do niedawna większość konsumentów była przekonana, że suplementy i odżywki to to samo, a co więcej pojęcia te były dla nich tożsame ze sterydami czy substancjami stanowiącymi niedozwolone (zabronione) wspomaganie sportowców. Obecnie sytuacja uległa zmianie, a co za tym idzie coraz więcej osób decyduje się na przyjmowanie tych produktów.

W niedalekiej przeszłości, wchodząc do sklepu z suplementami, można było zazwyczaj spotkać za ladą wielkich umięśnionych facetów, których wiedza pozostawiała wiele do życzenia. Uważano, że im większy tym więcej wie o odżywkach i preparatach dla sportowców, ale niekoniecznie było to prawdą. Nic dziwnego, że wiele osób miało wątpliwości co do kompetencji tych osób oraz skuteczności sprzedawanych przez nich produktów. Obecnie w sklepach oferujących suplementy diety spotkać możemy jednak ludzi, którzy posiadają dużą wiedzę na temat dostępnych w ofercie preparatów i mogą fachowo Klientom doradzić. Dyscyplina, jaką jest suplementacja jest tak obszerna, że aby móc doradzać należy ukończyć odpowiednie kursy i szkolenia, składające się z kilku poziomów zaawansowania.

Tak przynajmniej powinno się rekrutować obsługę i tak właśnie jest w naszych sklepach.

Białko i kreatyna – ale czy na pewno tylko one?

Suplementy powszechnie kojarzone były przede wszystkim z białkiem i kreatyną, czasem z witaminami i im podobnymi substancjami. Jednak oferta sklepów (naszych na pewno) rozrosła się do setek preparatów, które skierowane są nie tylko do sportowców, ale przede wszystkim do tych, którzy zdrowie i dobre samopoczucie stawiają na pierwszym miejscu. Osoby te, w celu wzbogacenia codziennej diety o odpowiednie składniki odżywcze, sięgają po różnorodne suplementy diety, których na rynku jest coraz więcej.

Jak działają suplementy? Czy są bezpieczne?

Suplementy diety to preparaty należące do grupy produktów żywnościowych. Zawierają skoncentrowane ilości witamin lub składników mineralnych, które wykazują efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Ponadto, po konsultacji z lekarzem, mogą być stosowane jako wsparcie w leczeniu różnorodnych chorób.

Można je stosować do wsparcia leczenia problemów z:

  • tarczycą,
  • zaburzoną gospodarką hormonalną,
  • ryzykiem miażdżycy,
  • stanami zapalnymi,
  • autoimmunologią,
  • bezpłodnością,
  • depresją,
  • stresem,
  • i wiele innych.


Suplementy diety to najczęściej naturalne składniki, zamknięte w kapsułce, odpowiednio przebadane i oczyszczone z niepotrzebnych substancji, tak aby skoncentrować aktywny składnik i ułatwić jego przyjmowanie do 1-2 razy dziennie zamiast np. zjadania kilograma pomidorów, aby uzupełnić potas. Są więc bezpieczne dla zdrowia. Jednakże warto zwrócić uwagę na to, żeby przyjmować je zgodnie z zaleceniami.

Różnica pomiędzy suplementami a lekami

Polskie prawo wprowadza klarowne rozróżnienie pomiędzy lekiem a suplementem diety. Wiele osób nie potrafi wskazać różnicy pomiędzy nimi, ale wbrew pozorom jest ona bardzo znacząca. Lek czyli produkt leczniczy zawiera substancje, które pomagają zapobiegać chorobom albo pomagają je leczyć. Natomiast suplement diety, jak sama nazwa wskazuje, są preparatami spożywczymi, którego zadaniem jest uzupełnienie diety o składniki, których w niej brakuje.

Bardzo ważną różnicą pomiędzy nimi jest również kwestia dostępności. Lekarstwa można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Przed rozpoczęciem stosowania suplementów nie trzeba umawiać się na wizytę u specjalisty. W zakresie ich stosowania może doradzić również farmaceuta bądź sprzedawca w sklepie z suplementami.

Rozsądek to też zdrowie

Pamiętajmy jednak, że rynek suplementów to coraz większe pieniądze, a tam gdzie pieniądze tam pokusa zarobienia ich w łatwiejszy sposób. Dlatego ważne jest, aby stosować oryginalne, sprawdzone i przebadane suplementy. W Internecie roi się od podróbek, od produktów zanieczyszczonych czy nieprzebadanych w zamian za niższą cenę.

Dlatego zwracajcie uwagę na źródło, z którego kupujecie. Cena nie musi być na pierwszym miejscu, jeśli inwestujecie we własne zdrowie.

Doradzajcie się profesjonalistów posiadających wiedzę w danym temacie bo pamiętać należy, że nieodpowiednie użycie niektórych substancji może przyczynić się do pogorszenia zdrowia, a nie jego poprawy. Wszystko z głową, suplementacja też!