Opublikowano

Dlaczego witamina C jest ważna dla człowieka?

witamina c

Każdy z nas od dziecka słuchał, jak ważne są dla naszego organizmu witaminy i mikroelementy oraz zbilansowana dieta, która ma je nam dostarczyć. Mamy opowiadały o tym, gdy nie chcieliśmy zjeść szpinaku, lekarze zapisują nam je przy nasileniu się różnych objawów chorobowych. Czy wiemy jednak, jak witaminy oddziałują na nasz organizm? Co konkretnie zyskujemy, przyjmując regularnie choćby witaminę C?

Witamina C – dlaczego jest niezbędna?

Najczęściej od najbliższych osób, w reklamach i od lekarzy, słyszymy o zbawiennym wpływie witaminy C. Jest przede wszystkim bardzo istotnym elementem budulcowym kości, skóry oraz naczyń krwionośnych. Bierze udział w wielu procesach od wytwarzania kolagenu, przez L-karnitynę, po zmniejszanie ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory i spowalnianie procesu starzenia się organizmu.

Poza tym, że walczy z wolnymi rodnikami, stresem oksydacyjnym, to jeszcze wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego i dzięki temu chroni przed infekcjami i chorobami. W okresie jesiennym i przejściowym między porami roku warto upewnić się, że dostarczamy jej wystarczającą ilość. Dlatego dużą popularnością cieszą się suplementy z witaminą C w postaci tabletek, kapsułek czy proszków do rozpuszczenia. Dobrze jest zaopatrywać się w nie u sprawdzonego dostawcy, jak na przykład sklepach z produktami dla sportowców. Mamy pewność, że dobierzemy produkt dostosowany do naszych potrzeb.

Co warto wiedzieć o witaminie C?

Fakt, że przyczynia się do produkcji kolagenu, sprawia, że ma ona znaczenie dla większości układów: ruchowego (kości, chrząstka, więzadła, ścięgna), krążeniowego (naczynia), pokarmowego (jelita), a także dla oczu (rogówka) i stanu naszej skóry (szybkość gojenia ran). Występuje więc w całym organizmie, a jej niedobór może prowadzić do problemów ze stawami, anemią, uzębieniem, cukrzycy i do zmęczenia organizmu. Zmniejsza stan zapalny i przyspiesza powrót do zdrowia po przebytych chorobach. Według wiedzy specjalistów powinno się stosować 3x dziennie po 1000 mg (zwiększone zapotrzebowanie odczuwają palacze i osoby uprawiające sport). W przypadku infekcji wartość ta wzrasta do 5-6x dziennie po 1000 mg. I tu ważna uwaga: dawki należy dzielić na mniejsze i przyjmować często, ponieważ witamina C ma krótki okres półtrwania.