Opublikowano

O jakich odżywkach nie powinni zapominać sportowcy?

suplementy

Sport jest zdrowym nawykiem. Regularne ćwiczenia, bez względu na to, czy jest to bieganie, fitness, sporty zespołowe, czy też inna aktywność fizyczna, dają wiele korzyści. Jednak trenując – zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie, należy pamiętać o mądrym odżywianiu, oraz odpowiedniej suplementacji. Dbałość o dostarczanie wartości odżywczych jest szczególnie istotna, ponieważ nie wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu można dostarczyć z pożywieniem. 

Najważniejsze suplementy diety

Zarówno w sporcie amatorskim, jak i w profesjonalnym, ważny jest regularny trening. Ale nawet najlepsze ćwiczenia, bez właściwego odżywienia organizmu, nie dają maksymalnych rezultatów. O jakich suplementach warto pamiętać? Istotne są odżywki białkowe, ponieważ białko stanowi budulec ludzkiego organizmu. Obok produktów pochodzenia zwierzęcego, zbóż i warzyw, warto zainwestować w odżywki białkowe. Równie ważne jak białko są witaminy i minerały. Zwiększona ilość przemian biochemicznych i fizjologicznych w organizmach osób uprawiających sport sprawia, że pojawia się możliwość wystąpienia ich niedoborów. A to przekłada się na odczuwane zmęczenie i problemy z koncentracją. Do codziennej suplementacji warto także włączyć kwasy Omega 3. Odpowiadają one za prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego i zapewniają ochronę komórkom nerwowym, szczególnie narażonym na uszkodzenia. Bezpośrednio po treningu warto zastosować suplementy odpowiadające za regenerację. To gotowe mieszanki węglowodanów prostych i złożonych, aminokwasów – w tym glutaminy, minerałów, kwasów organicznych i witamin.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Na co trzeba zwracać uwagę, kupując suplementy diety? Istotna jest ich jakość. Suplementy nie są lekami i nie podlegają prawu farmaceutycznemu. Dlatego tak ważne jest kupowanie produktów od znanych i sprawdzonych producentów. Działanie suplementów powinny być sprawdzone przez ośrodki badawcze.