Opublikowano

Jak działa kwas hialuronowy i komu jest polecany?

twarz

Kwas hialuronowy jest polisacharydem, występującym dość powszechnie praktycznie we wszystkich organizmach żywych. U człowieka jest elementem budulcowym ścian naczyń krwionośnych i składnikiem płynów ustrojowych. Ponadto występuje w skórze właściwej, w mózgu, ciele szklistym oka, w chrząstce i mazi stawowej. Spadek ilości kwasu w organizmie ma bezpośredni wpływ na skórę, która staje się wiotka i wysuszona. Ale sygnałem świadczącym o malejącej zawartości kwasu są również bolące stawy.

Działanie kwasu hialuronowego

Najczęściej spotykaną postacią kwasu hialuronowego jest hialuronian sodu, czyli sól sodowa. Kwas jest naturalnym składnikiem skóry, odpowiedzialnym za jej nawilżenie, dlatego stosuje się go w kosmetykach o działaniu nawilżającym, ochronnym i przeciwstarzeniowym. Jego obecność w mazi stawowej chroni przed urazami mechanicznymi i pomaga w dystrybucji składników odżywczych do chrząstki. Kwas hialuronowy jest szeroko stosowany w profilaktyce i leczeniu chorób i obrażeń narządu ruchu. Wiele preparatów dedykowanych jest terapii choroby zwyrodnieniowej stawów. Wykorzystywany jest jako marker wielu chorób, m.in. schorzeń wątroby, schorzeń reumatycznych, jako marker namnażania komórek nowotworowych. Kwasu hialuronowego używa się przy wielu zabiegach okulistycznych: implantacji rogówki, wszczepianiu soczewki, operacjach zaćmy i jaskry, zeza, urazów. Jest też substancją pomocniczą wielu innych kropli ocznych, w których przedłuża kontakt substancji leczniczej z powierzchnią rogówki. Stosuje się go także do leczenia infekcji dróg rodnych.

Kwas hialuronowy – dla kogo?

Kwas hialuronowy ma szerokie zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak i w medycynie. Zabiegi z jego udziałem zaleca się wszystkim, którzy chcą odmłodzić swój wygląd. Ale powinni go stosować wszyscy pracujący w pomieszczeniach klimatyzowanych, noszący soczewki i cierpiący na zespół suchego oka. Krople do oczu z kwasem hialuronowym łagodzą wszelkie podrażnienia. Kwas hialuronowy polecany jest także osobom leczącym choroby kości i stawów.