Opublikowano

Kiedy jest potrzebna odżywka białkowa?

odżywka białkowa

Białka stanowią około 20% masy ciała człowieka. To bardzo istotny dla naszego zdrowia składnik odżywczy, który powinien znajdować się w codziennej diecie. W przypadku wielu osób, w tym przede wszystkim sportowców, zalecane jest dostarczanie organizmowi dodatkowej dawki białek w formie odżywek, czyli suplementów diety. Dowiedz się, kiedy warto sięgnąć po odżywkę białkową.

Odżywka białkowa — zalecenia dotyczące stosowania

Odżywki białkowe to jeden z podstawowych suplementów diety sportowców — zarówno tych profesjonalnych, jak i trenujących amatorsko. Wpływają one na poprawę syntezy białek mięśniowych i zwiększają beztłuszczową masę ciała, czyli mięśnie. Przyspieszają też regenerację mięśni po ćwiczeniach. Oprócz tego mogą wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej.

Po odżywki białkowe powinny sięgnąć przede wszystkim te osoby, których dieta nie zawiera odpowiedniej ilości białka pochodzącego ze źródeł naturalnych, czyli nabiału czy mięsa. W takich przypadkach dostarczanie tego cennego składnika w formie suplementu zalecane jest nie tylko po treningu, ale również w ciągu dnia.

  • Odżywka białkowa przed treningiem dostarcza organizmowi niezbędnej ilości aminokwasów wykorzystywanych przez mięśnie w trakcie ćwiczeń.
  • Dostarczenie niezbędnych aminokwasów z odżywki białkowej po treningu wpływa pozytywnie na przebieg procesów regeneracyjnych.

Oprócz tego odżywki białkowe mogą być spożywane do wieczornego posiłku, a nawet do każdego posiłku w ciągu dnia, jeśli potrzebujesz zapewnić mięśniom regularny dostęp do aminokwasów. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które wykonują ciężkie i intensywne sesje treningowe. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się koncentraty serwatki lub mieszanki białek serwatkowych.

Odżywki białkowe nie tylko dla sportowców

Wbrew pozorom odżywki białkowe nie są przeznaczone wyłącznie dla sportowców. Białko, zarówno jako składnik żywności, jak i suplement diety, to źródło cennych dla zdrowia aminokwasów, dzięki którym w organizmie może zachodzić szereg reakcji biologicznych. Jeśli nie jesteś w stanie każdego dnia przygotowywać pełnowartościowych posiłków bogatych w białko, możesz sięgnąć po odżywkę. W ten sposób szybko i łatwo dostarczysz organizmowi łatwo przyswajalne proteiny i aminokwasy.

Oprócz tego białko wspomaga odchudzanie i przyspiesza przemianę materii. Smaczna odżywka białkowa, np. w postaci shake’a, dodatku do owsianki lub jogurtu, to świetny sposób na nagłe napady głodu.