Opublikowano

Suplementy diety – co to?

suplementy diety

Suplementy diety to dzisiaj tak naprawdę nasza rzeczywistość i coś normalnego. Niektórzy uważają wręcz, że nie da się bez nich dbać o zdrowie i warto je brać każdego dnia. Inni twierdzą, że suplementy diety pomagają im zwalczać różne choroby i nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez nich. Jeszcze inni są całkowitymi ich przeciwnikami, twierdząc, że suplementy takie to często placebo, a w składzie mają różne niezdrowe rzeczy. Przyznamy, że można się w tym wszystkim pogubić i ciężko wyrobić sobie własne zdanie o suplementach. Gdzie zatem leży prawda? Czym w ogóle są suplementy diety? I co warto o nich wiedzieć? Dziś postaramy się odpowiedzieć właśnie na te pytania!

Suplementy diety – czym właściwie są?

Zacznijmy może od zdefiniowania tego czym w ogóle są suplementy diety. To natomiast pozwoli nam od razu stwierdzić czym one nie są. Otóż definicja suplementów diety mówi, że są one środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będącym skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych albo też innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, niebędącym lekiem. Ta definicja wskazuje na dwie ważne rzeczy. Pierwsza rzecz wynikająca ze zdefiniowania suplementów wskazuje, że są one – w świetle prawa – traktowane jak żywność. Druga sprawa to to, że jasno wykazano, iż nie są one w żadnym wypadku lekiem. Suplementy diety muszą mieć także postać, która będzie umożliwiała ich dawkowanie zgodnie z zaleceniem. Muszą mieć więc formę kapsułki, proszku, płynu, czyli czegoś co można precyzyjnie odmierzyć. Ma to być poniekąd gwarancją, że stosowanie się do zalecanych podawanych przez producenta dawek jest bezpieczne dla zdrowia osoby przyjmującej dany suplement.

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Zastanówmy się teraz co tak naprawdę warto wiedzieć o suplementach diety. Krąży na ich temat mnóstwo informacji, a jak to zwykle w takich sytuacjach bywa spora ich część jest nieprawdą albo są to informacje bardzo ogólnie podawane, co może rozmyć konkretną wiedzę na ich temat. Przyjrzyjmy się więc kilku informacjom na ich temat, które warto wiedzieć.

Suplementy to nie leki

Już trochę o tym wspomnieliśmy, ale warto to podkreślić jeszcze raz. Trzeba wręcz zaznaczyć, że leki to produkty, które posiadają potwierdzone badaniami działanie lecznicze lub profilaktyczne, udowodnione w procesie rejestracji. Suplementy diety także mogą w pewnym stopniu działać na organizm i wywoływać efekty fizjologiczne sprzyjające poprawie samopoczucia, jednak nie leczą ani nie zapobiegają chorobom. Czy to źle? W żadnym wypadku nie. Przecież nie to jest rolą suplementów. One mają zupełnie inny cel, czyli uzupełniać braki witamin czy minerałów w naszym organizmie. Warto o tym pamiętać, szczególnie wtedy, gdy faktycznie szukamy leku na daną chorobę.

Suplementy diety nie mogą zaszkodzić

Często można spotkać się z takim przekonaniem, że suplementy diety nie szkodzą więc można z nimi eksperymentować, brać je na wszelki wypadek albo też przyjmować ich więcej niż jest to zalecane. Prawda jest jednak zupełnie inna. Suplementy diety należy przyjmować jedynie w razie potrzeby i w ilościach podanych przez producenta. Pamiętajmy, że nawet witaminy czy zioła przyjmowane w nadmiarze szkodzą. Zatem jeśli nie jesteśmy wyczynowymi sportowcami albo nie zalecono nam przyjmowania czegoś konkretnego, nigdy nie sądźmy, że suplement diety nam nie zaszkodzi. Oczywiście, są produkty, które nie powinny nam szkodzić nawet jeśli przyjmiemy ich więcej, tak jak na przykład witamina C, jednak wiele suplementów diety zawiera składniki – często naturalne – których nie powinno przyjmować się zbyt wiele.

Sprawdź zanim kupisz

Chociaż suplementy diety w większości to produkty naturalne i wspomagające nasz organizm, zawsze sprawdzajmy co kupujemy. Nie chodzi tutaj tylko o skład, ale ogólnie o to, co za produkt chcemy nabyć. Czasem można spotkać “sprzedawców” wystawiających suplementy diety na aukcjach czy portalach sprzedażowych, którzy opisują swoje produkty jako “takie same jak produkt XYZ”. Jednak pamiętajmy, że takie zapewnienia nie zawsze muszą mieć pokrycie w faktach. Dlatego suplementy diety kupujmy zawsze od zaufanych sprzedawców, najlepiej tych, którzy prowadzą profesjonalny sklep z tego typu produktami i potrafią także doradzić nam w doborze produktów, które będą idealne dla nas.