Opublikowano

Fakty i mity na temat soli

Sól

Na temat soli powstało wiele mitów. Jeden z nich mówi, iż tak zwana sól himalajska i morska są o wiele zdrowsze w porównaniu do zwykłej soli. Dlaczego jest to mit?

Otóż, te wszystkie rodzaje soli pod względem zawartości zasadniczego składnika mającego wpływ na wzrost ciśnienia tętniczego (czyli soli sodowej), po prostu nie różnią się zbytnio. To sól potasowa posiada inne właściwości od zwykłej soli, bowiem stanowi mieszaninę chlorku sodu z chlorkiem potasu, dzięki czemu nabiera zupełnie innych właściwości. Potas bowiem w przeciwieństwie do sodu, obniża ciśnienie tętnicze.

Kolejny popularny mit na temat soli dotyczy dosalania, a konkretniej, twierdzenia, że sama redukcja dosalania potraw pomoże zlikwidować kłopot nadmiaru soli w diecie. Niestety, prawda jest taka, iż tego typu postępowanie nie pomoże rozwiązać problemu nadmiernego spożywania tego składnika. Dzieje się tak ze względu na to, iż 80% spożywanej soli pochodzi z przetworzonych produktów żywnościowych takich jak np. fast-foody, chipsy, produkty typu instant, pasztety czy przetworzone mięso i to dopiero ich redukcja w diecie, naprawdę pozwoli nam na wyeliminowanie problemu spożywania nadmiaru soli.

Inny często powtarzany mit na temat soli mówi, iż spożywanie jej w zbyt małych ilościach w może okazać się bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Prawda jest taka, że istnieje bardzo niewielkie ryzyko wystąpienia niedoborów soli ze względu na wspomnianą już wcześniej dużą zawartość tego składnika we wszelkiej maści produktach spożywczych.

A co mówią fakty?

Niestety do mitów nie możemy zaliczyć takich faktów, jak ten który mówi o tym, że większość z nas stanowczo spożywa za duże ilości soli (zazwyczaj wraz z pokarmami). Prawda jest bowiem taka, że dostarczamy swojemu organizmowi aż 9-12 gramów soli dziennie, gdy zalecany limit dzienny wynosi około dwa i pół razy mniej. Drugi powszechny fakt dotyczy natomiast możliwości zastąpienia soli w diecie mieszankami przypraw. Dlaczego jest to możliwe? Otóż, gotowe mieszanki tego typu zawierają nierzadko glutaminian sodu lub po prostu sól.