Opublikowano

Jakie są objawy niedoboru magnezu i jak temu zapobiec?

magnez

Magnez (Mg) w organizmie człowieka pełni wiele istotnych funkcji. Do najważniejszych z nich zaliczamy m.in. uczestnictwo w syntezie białka, udział w budowie kości i zębów, przewodnictwie nerwowym i kurczliwości mięśni. Odgrywa istotną rolę w procesach zachodzących w komórkach (m.in. synteza DNA), reakcjach enzymatycznych, reakcjach hormonalnych i metabolizmie energetycznym. Znaczne ilości magnezu znajdują się w szkielecie (ok. 50-60%), tkankach mięśni gładkich (głównie w mięśniach, ok. 40-45%), a ok. 1% w płynach pozakomórkowych. Ze względu na istotne znaczenie tego minerału, wszelkie niedobory mogą prowadzić do szeregu różnych objawów. Jak rozpoznać, że organizm boryka się z deficytem magnezu? W jaki sposób temu przeciwdziałać? Kilka wskazówek w dalszej części naszego wpisu.

Główne objawy niedoboru magnezu

Do najważniejszych objawów niedoboru magnezu zaliczamy m.in.:

  • zawroty i bóle głowy,
  • nadmierna pobudliwość mięśniowa, skurcze mięśni, drżenie powiek i rąk,
  • brak energii i uczucie ciągłego zmęczenia,
  • osłabienie włosów i paznokci,
  • obniżona odporność,
  • problemy ze stawami,
  • stany lękowe,
  • bezsenność,
  • apatia, a nawet depresja.

Przyczyny niedoboru magnezu stwierdzane są stosunkowo często. Mogą wynikać nie tylko ze zbyt małego spożycia, ale również zmniejszonego wchłaniania (np. z powodu małego stężenia potasu w surowicy lub przewlekłych biegunek) czy zwiększonego wydalania z moczem (np. z powodu stosowania leków moczopędnych czy nadużywania alkoholu).

Zbilansowana, urozmaicona dieta to podstawa

Aby zapewnić organizmowi optymalną dawkę magnezu, przede wszystkim należy dbać o zbilansowaną, urozmaiconą dietę każdego dnia. Jest to składnik powszechnie występujący w żywności, chociaż jego zawartość w poszczególnych produktach spożywczych bywa różna. Niewielkie ilości znajdują się w owocach, niektórych warzywach i produktach spożywczych. Najlepszym naturalnym źródłem magnezu są: kasza gryczana, nasiona roślin strączkowych, orzechy, kakao, ciemne pieczywo i gorzka czekolada. Korzystne jest też spożywanie wody mineralnej, zwłaszcza wysokozmineralizowanej.

Suplementy diety z magnezem — wsparcie dla Twojego organizmu

Jeśli zauważasz u siebie objawy wskazujące na niedobór magnezu, a do najczęściej występujących zaliczamy skurcze mięśni, drżenie powiek oraz uczucie zmęczenia, powinieneś rozważyć stosowanie suplementów diety z magnezem. Nie zastąpią one zdrowej, zbilansowanej diety, ale będą jej skutecznym uzupełnieniem. Produktów tego typu jest obecnie wiele, począwszy od standardowych tabletek, poprzez proszki, aż po suplementy w płynie w formie shot’u. W ten sposób można zapewnić sobie odpowiednią ilość magnezu każdego dnia. Pamiętaj jednak, aby dostosowywać dawki do rekomendowanego dla Ciebie dziennego zapotrzebowania.